Tivoli Casino
- #1
Casino Royale100% up to $500 + 200 Free Spins- ✓⚡ Instant Withdraw
- ✓🔒 Licensed
- ✓₿ Crypto
VisaMastercardSkrillNetellerBank TransferPlay Now →18+ · T&C Apply - #2
GoldBet Pro150% up to $750 + 150 Free Spins- ✓📱 Mobile App
- ✓🎯 Live Casino
- ✓💰 VIP
VisaMastercardSkrillNetellerBank TransferClaim Bonus →18+ · T&C Apply - #3
StarPlay200% up to $1,000- ✓🔥 5000+ Games
- ✓⚡ Fast Payouts
- ✓🔒 Secure
VisaMastercardSkrillNetellerBank TransferGet Bonus →18+ · T&C Apply - #4
LuxuryBet50 Free Spins No Deposit- ✓🌍 Multi-language
- ✓24/7 Support
- ✓🎁 Loyalty
VisaMastercardSkrillNetellerBank TransferVisit →18+ · T&C Apply - #5
CryptoKing$300 + 100 Free Spins- ✓₿ Crypto Only
- ✓🔮 Anonymous
- ✓⚡ Instant
VisaMastercardSkrillNetellerBank TransferPlay Now →18+ · T&C Apply
Hvad er Tivoli Casino? En introduktion til det danske online casino
Tivoli er for de fleste danskere forbundet med forlystelser, lyskæder og sommeraftener i Københavns centrum. Navnet findes dog også online. Tivoli Casino er et dansk online casino, der bygger på den kendte forlystelsesparks univers. Her kan du spille spilleautomater, bordspil og live casino fra din computer, tablet eller mobil. Denne guide gennemgår det, du skal vide, før du går i gang: kontooprettelse, bonusser, spiludvalg, betalingsmetoder og regler for ansvarligt spil.
Casinoet henvender sig til danske spillere. Hjemmesiden, kundeservicen og kampagnerne er på dansk, og alle beløb står i danske kroner. Du skal derfor ikke tænke på valutaomregning eller gebyrer til udenlandske betalingsformidlere. Casinoet har licens fra Spillemyndigheden og skal følge den danske spillelovgivning. Det gælder blandt andet krav om identifikation med MitID, tilslutning til ROFUS og tydelige bonusvilkår.
Mange danske spillere vælger et dansk brand, fordi de kender navnet og ved, at der er styr på sikkerheden. Et kendt navn er dog ikke nok. Spiludvalget, kampagnerne og udbetalingerne skal også fungere i praksis. Det ser vi nærmere på i de næste afsnit, så du selv kan vurdere, om stedet passer til dig.
Et dansk produkt til danske spillere
Det danske præg ses flere steder. Der er temaer inspireret af haven, sæsonkampagner, der følger årets gang, og en kundeservice, der kender danske forhold. Ringer eller skriver du med et spørgsmål om din konto, taler du med nogen, der kender reglerne i Danmark og ved, hvordan MitID, NemKonto og ROFUS fungerer. Det gør mange ting nemmere, især for nye spillere.
Du kan desuden prøve spil med Tivoli-tema, som du ikke finder på alle andre danske sider. De skiller sig ud fra de mange standardautomater, som næsten alle casinoer har.
Licens og sikkerhed
Et dansk online casino skal have licens fra Spillemyndigheden for lovligt at tilbyde spil til danske spillere. Licensen stiller krav om, at spillene er testet for tilfældighed, at dine penge holdes adskilt fra casinoets driftsmidler, og at der er værktøjer til ansvarligt spil. Du kan altid finde licensoplysningerne nederst på siden. Du kan også slå casinoet op i Spillemyndighedens register, hvis du vil være helt sikker.
Sådan opretter du en konto hos Tivoli Casino trin for trin
Det tager kun få minutter at oprette en konto, fordi MitID klarer det meste af identifikationen. Du skal ikke uploade kopier af pas eller kørekort, som det tidligere var almindeligt. Sådan gør du:
- Gå til hjemmesiden: Åbn casinoets side på computer eller mobil, og klik på knappen for at oprette en konto.
- Log ind med MitID: Du bliver sendt videre til MitID, hvor du bekræfter din identitet. Så ved casinoet, at du er over 18 år og ikke er registreret i ROFUS.
- Udfyld dine oplysninger: Indtast e-mailadresse, telefonnummer og et brugernavn. Nogle oplysninger bliver hentet automatisk fra CPR-registret.
- Sæt dine indbetalingsgrænser: Loven kræver, at du angiver en daglig, ugentlig eller månedlig grænse for indbetalinger. Vælg et beløb, du trygt kan undvære.
- Tag stilling til bonus: Hvis der er et velkomsttilbud, kan du ofte vælge det til eller fra, før du indbetaler første gang. Læs bonusvilkårene, før du beslutter dig.
- Foretag din første indbetaling: Vælg en betalingsmetode i kassen, indtast beløbet, og godkend betalingen.
- Begynd at spille: Pengene står normalt på din spillekonto med det samme, og du kan vælge dit første spil.
Hvad skal du være opmærksom på ved oprettelsen?
Den mest undervurderede del af processen er indbetalingsgrænsen. Du kan sætte grænsen ned med det samme, men en forhøjelse træder først i kraft efter en karensperiode. Det er en bevidst del af de danske regler. Sæt derfor grænsen realistisk fra starten i stedet for at vælge et tilfældigt højt beløb.
Tjek også, at din e-mail og dit telefonnummer er korrekte. Casinoet bruger dem til at kontakte dig om udbetalinger, sikkerhed og eventuelle kampagner. Kampagnemails kan du altid fravælge i dine kontoindstillinger.
Er du klar til at prøve, kan du besøge casinoet her og oprette din konto. Husk, at du skal være fyldt 18 år.
Velkomstbonus og kampagner på Tivoli Casino
Bonusser er for mange en vigtig del af at spille online, og Tivoli Casino har både velkomsttilbud og løbende kampagner. De konkrete tilbud skifter over tid. Nogle gange er det en indbetalingsbonus, andre gange free spins på udvalgte spilleautomater eller en kombination. Tjek derfor altid den aktuelle kampagneside, før du indbetaler.
Danske regler for bonusser
Danske casinoer skal følge regler, der begrænser urimelige vilkår. Omsætningskravet må højst være 10 gange summen af bonus og indbetaling, og du skal have mindst 60 dage til at opfylde det. Det er langt mere spillervenligt end på mange udenlandske sider, hvor omsætningskrav på 35 til 50 gange ikke er usædvanlige. Alle vilkår skal også være skrevet klart og være lette at finde.
Tabellen herunder viser de vigtigste begreber, du møder i bonusvilkårene, og hvad de betyder for dig:
| Bonusbegreb | Hvad det betyder | Typisk ramme på danske casinoer |
|---|---|---|
| Omsætningskrav | Hvor mange gange du skal spille beløbet igennem, før gevinster kan udbetales | Maksimalt 10x (bonus + indbetaling) |
| Gyldighedsperiode | Hvor lang tid du har til at opfylde omsætningskravet | Minimum 60 dage |
| Minimum indbetaling | Det laveste beløb, der udløser bonussen | Ofte 100 kroner |
| Spilbidrag | Hvor meget hvert spil tæller med i omsætningen | Automater 100 %, bordspil ofte lavere |
| Maksimal indsats | Den højeste indsats pr. spin eller runde, mens bonussen er aktiv | Fastsat i vilkårene, ofte omkring 50 kroner |
| Free spins-værdi | Værdien af hvert gratis spin | Typisk 1 krone pr. spin |
Tabellen viser generelle tendenser på det danske marked. Det aktuelle tilbud kan have andre tal, så læs altid de fulde vilkår på casinoets side.
Løbende kampagner og ekstra tilbud
Ud over velkomsttilbuddet er der ofte kampagner for eksisterende spillere. De kan følge sæsonerne med temaer omkring sommer, Halloween og jul, som også præger den fysiske have. Nogle kampagner kører på faste ugedage, for eksempel et tilbud om tirsdagen eller i weekenden, hvor du kan få ekstra free spins eller deltage i turneringer på bestemte spil.
Turneringer fungerer typisk sådan, at du samler point ved at spille på udvalgte automater i en bestemt periode. De spillere med flest point vinder præmier i form af kontanter eller free spins. Det kan give lidt ekstra spænding, men lad ikke en turnering få dig til at spille mere, end du havde planlagt.
- Free spins-kampagner på nye eller populære spilleautomater
- Turneringer med præmiepuljer, hvor du samler point
- Sæsonkampagner med tema fra haven
- Personlige tilbud sendt via e-mail eller i din indbakke på kontoen
- Kampagner på bestemte ugedage, fx en fast tirsdag med ekstra spins
Spiludvalget: spilleautomater, jackpots og eksklusive spil
Spilleautomater fylder mest i udvalget. Det er også de spil, danske spillere bruger mest tid på. Spillene kommer fra kendte udviklere som NetEnt, Play'n GO, Pragmatic Play, Evolution og Red Tiger, så grafikken er god, og spillene er testede og certificerede.
Eksklusive spil med Tivoli-tema
Casinoet har spil, der er lavet specielt til brandet. De bruger motiver fra den kendte have, for eksempel forlystelser, lamper og figurer, som mange danskere kender fra deres egne besøg. Spillemekanikken er ofte som i almindelige spilleautomater, men temaet gør dem genkendelige. Er du nysgerrig efter noget, du ikke finder alle andre steder, er de eksklusive titler et godt sted at starte.
5 populære spil hos Tivoli Casino
Udvalget skifter løbende, men nogle titler er populære på næsten alle danske casinoer. Her er fem spil, som mange spillere vælger:
- Sweet Bonanza (Pragmatic Play): En farverig automat med slik og frugt, hvor symboler betaler, når der er nok af dem på skærmen, uanset placering. Bonusrunden har multiplikatorer, der kan give store gevinster.
- Book of Dead (Play'n GO): En klassiker med egyptisk tema. I free spins-runden bliver et tilfældigt symbol udvidet og kan dække hele hjul.
- Starburst (NetEnt): Enkel og hurtig med udvidende wilds og gevinster begge veje. God for dig, der foretrækker lav volatilitet og hyppige små gevinster.
- Big Bass Bonanza (Pragmatic Play): En fiskeautomat, hvor du samler fiskesymboler med pengeværdier i bonusrunden. Den har fået flere efterfølgere på grund af populariteten.
- Gonzo's Quest (NetEnt): Kendt for avalanche-funktionen, hvor symboler falder ned i stedet for at snurre, og multiplikatoren stiger ved hver gevinst i træk.
Jackpotspil – drømmen om den store gevinst
Progressive jackpots er spil, hvor en lille del af hver indsats går til en fælles præmiepulje. Puljen vokser, indtil én spiller vinder den. De største netværksjackpots kan nå mange millioner kroner, fordi spillere på tværs af flere casinoer bidrager til samme pulje. Kendte eksempler er Mega Moolah og Mega Fortune.
Sandsynligheden for at vinde hovedjackpotten er naturligvis meget lille, og jackpotspil har ofte en lidt lavere tilbagebetalingsprocent end almindelige automater, fordi en del af indsatsen går til puljen. Se dem som underholdning med en lille chance for en livsændrende gevinst, ikke som en strategi.
Sådan vælger du den rigtige spilleautomat
Med så mange forskellige automater kan det være svært at vælge. Tre ting er værd at kigge på:
- RTP (tilbagebetalingsprocent): Et teoretisk tal for, hvor meget af de samlede indsatser spillet betaler tilbage over tid. De fleste automater ligger mellem 94 og 97 procent.
- Volatilitet: Lav volatilitet giver hyppige, små gevinster. Høj volatilitet giver sjældnere, men større gevinster.
- Bonusfunktioner: Free spins, multiplikatorer, wilds og købsfunktioner gør spillet mere afvekslende.
Mange spil har en demoversion, så du kan prøve dem uden at bruge rigtige penge. Det er en god måde at lære reglerne og funktionerne at kende, før du sætter penge på spil.
Bordspil og live casino: roulette, blackjack og mere
Foretrækker du klassiske casinospil, er der også et udvalg af bordspil i både digital form og som live casino med rigtige dealere. Mange synes, at live casinoet er det, der kommer tættest på stemningen i et fysisk casino. Dealerne sidder i professionelle studier, og spillet streames i realtid til din skærm.
Roulette
Roulette er et af de mest populære bordspil. Du satser på, hvor kuglen lander, enten på et enkelt tal, en farve, lige eller ulige, eller forskellige grupper af tal. Europæisk roulette har ét nul og giver bedre odds end amerikansk roulette med to nuller. Vælg derfor den europæiske eller franske variant, når du kan. I live casinoet finder du ofte også varianter som Lightning Roulette, hvor tilfældige tal får multiplikatorer.
Blackjack
Blackjack er for spillere, der kan lide at træffe beslutninger undervejs. Målet er at komme tættere på 21 end dealeren uden at gå over. Spiller du efter en grundlæggende strategi, er husets fordel i blackjack blandt de laveste i casinoet. Der findes mange varianter med små forskelle i reglerne, for eksempel om dealeren skal stå eller trække på blød 17, og det påvirker dine chancer.
Baccarat, poker og game shows
Baccarat er enkelt: du satser på spilleren, bankøren eller uafgjort. Mange kan lide det, fordi du ikke skal træffe beslutninger undervejs. Derudover finder du ofte casinopoker som Casino Hold'em og Three Card Poker, hvor du spiller mod huset og ikke mod andre spillere. Live game shows som Crazy Time, Monopoly Live og Dream Catcher minder om underholdningsprogrammer med lykkehjul og bonusspil.
Tabellen herunder sammenligner de mest almindelige bordspil og viser, hvad du kan forvente af hvert spil:
| Spil | Omtrentlig husfordel | Sværhedsgrad | Passer til |
|---|---|---|---|
| Blackjack (grundstrategi) | Ca. 0,5 % | Middel – kræver strategi | Spillere, der vil træffe aktive valg |
| Europæisk roulette | Ca. 2,7 % | Let | Begyndere og afslappet spil |
| Amerikansk roulette | Ca. 5,26 % | Let | Anbefales ikke, hvis europæisk findes |
| Baccarat (bankør) | Ca. 1,06 % | Meget let | Dem, der vil have enkle regler |
| Casino Hold'em | Ca. 2,2 % | Middel | Pokerfans, der spiller mod huset |
| Live game shows | Ca. 3–5 % (varierer) | Meget let | Underholdning og stemning |
Tallene er omtrentlige og afhænger af de konkrete regler i det enkelte spil. Du kan normalt se husets fordel eller RTP i spillets informationsmenu.
Tips til at spille live casino
- Tjek minimum- og maksimumindsatsen, før du sætter dig ved et bord. Nogle borde er for high rollers.
- Sørg for en stabil internetforbindelse, så du ikke mister forbindelsen midt i en runde.
- Hold øje med tiden. Runderne i live casino går hurtigt, og timerne kan flyve af sted.
- Husk, at bordspil ofte kun tæller delvist med i bonusomsætningen.
Indbetaling og udbetaling på Tivoli Casino
Gode betalingsmuligheder betyder meget for oplevelsen. Tivoli Casino tilbyder de betalingsmetoder, danske spillere oftest bruger, og alt foregår i danske kroner. Indbetalinger går typisk igennem med det samme. Udbetalinger kræver lidt mere behandlingstid, fordi casinoet skal godkende dem.
Oversigten herunder viser betalingsmetoder, der er almindelige på danske casinoer. Hvilke metoder der er tilgængelige, kan ændre sig, så tjek kassen på din konto for den aktuelle liste.
| Betalingsmetode | Indbetaling | Udbetaling | Typisk udbetalingstid | Bemærkninger |
|---|---|---|---|---|
| Dankort / Visa-Dankort | Ja | Ja | 1–3 bankdage | Det mest brugte kort i Danmark |
| Visa / Mastercard | Ja | Ja | 1–5 bankdage | Kreditkort kan ikke bruges til spil i Danmark |
| MobilePay | Ja | Afhænger af casinoet | Hurtig, hvis understøttet | Meget populært på mobil |
| Apple Pay | Ja | Sjældent | – | Nemt for iPhone-brugere |
| Trustly / bankoverførsel | Ja | Ja | Ofte samme dag | Direkte fra din netbank |
Sådan foretager du en udbetaling
Når du har vundet og vil have pengene ud, gør du sådan her:
- Log ind på din konto, og gå til kassen eller siden for udbetalinger.
- Vælg udbetalingsmetode. Ofte skal du bruge den samme metode, som du indbetalte med.
- Indtast det beløb, du vil hæve. Tjek eventuelle minimumsbeløb.
- Bekræft anmodningen, og vent på, at casinoet behandler den.
- Pengene overføres til din konto, når udbetalingen er godkendt.
Har du en aktiv bonus med et omsætningskrav, der ikke er opfyldt, kan udbetalingen være begrænset, indtil kravet er opfyldt, eller bonussen annulleres. Det står i vilkårene, så læs dem, før du aktiverer et tilbud. Gevinster fra casinoer med dansk licens er skattefri for spilleren, fordi casinoet betaler afgiften til staten.
Hvorfor tager udbetalinger tid?
Det kan virke irriterende at vente på sine gevinster, men der er gode grunde til det. Casinoet skal kontrollere, at pengene går til den rigtige person, og at der ikke er tale om svindel eller hvidvask. Det er et krav i hvidvaskloven, og det beskytter også dig. Med MitID og en verificeret konto går processen dog ofte hurtigt.
Casino
Fordele, ulemper og ansvarligt spil
Intet casino er perfekt, og det er fornuftigt at se på både fordele og ulemper, før du vælger, hvor du vil spille. Her er vores vurdering af de vigtigste punkter.
Fordele
- Dansk licens fra Spillemyndigheden og høj sikkerhed
- Alt foregår på dansk og i danske kroner
- Eksklusive spil med Tivoli-tema, som du ikke finder alle andre steder
- Stort udvalg af spilleautomater fra kendte udviklere
- Live casino med roulette, blackjack og game shows
- Hurtig kontooprettelse med MitID
- Kendte danske betalingsmetoder
- Skattefri gevinster for spilleren
Ulemper
- Bonusserne er ofte mindre end på udenlandske sider, fordi danske regler begrænser dem
- Kampagnerne skifter, så det tilbud, du så sidst, er måske ikke aktivt længere
- Nogle betalingsmetoder kan kun bruges til indbetaling
- Spiludvalget er ikke altid lige så stort som hos de allerstørste internationale casinoer
Ansvarligt spil – sådan beholder du kontrollen
Spil skal være underholdning og ikke en måde at tjene penge på. Over tid har casinoet altid en matematisk fordel, og du skal kun spille for penge, du har råd til at tabe. De danske regler giver dig flere værktøjer til at holde styr på dit spil:
- Indbetalingsgrænser: Sæt en grænse for, hvor meget du kan indbetale pr. dag, uge eller måned.
- Tidsgrænser og påmindelser: Få besked, når du har spillet i en bestemt periode.
- Midlertidig pause: Luk din konto i en periode, hvis du har brug for en pause.
- ROFUS: Det Registrer Over Frivilligt Udelukkede Spillere lader dig udelukke dig selv fra alle danske online spillesider på én gang, midlertidigt eller permanent.
- StopSpillet: Den gratis og anonyme rådgivning på telefon 70 22 28 25 kan hjælpe dig, hvis du eller en pårørende har problemer med spil.
Hold øje med advarselstegn, for eksempel hvis du jagter tab, låner penge for at spille, eller spillet går ud over arbejde, økonomi eller relationer. Så er det tid til at stoppe op og søge hjælp. Det er helt normalt at have brug for en pause, og værktøjerne er der netop for at blive brugt.
Samlet vurdering
Tivoli Casino er et solidt valg for danske spillere, der ønsker et trygt og genkendeligt sted at spille. Det danske fokus, den gyldige licens og de eksklusive titler gør det til et interessant alternativ til de store internationale brands. Bonusserne er ikke de største på markedet, men vilkårene er gennemskuelige og følger de danske regler, så du ved, hvad du går ind til. Kan du lide spilleautomater og live casino, og vil du gerne spille hos et navn, du kender, er det værd at prøve. Du kan se det aktuelle tilbud og komme i gang her.
Ofte stillede spørgsmål (FAQ)
Ja. Casinoet har licens fra Spillemyndigheden, som fører tilsyn med alle lovlige spiludbydere i Danmark. Licensen stiller krav om fair spil, beskyttelse af dine penge og personlige data samt værktøjer til ansvarligt spil. Du kan altid tjekke licensen i Spillemyndighedens register.
Nej. Gevinster fra casinoer med dansk licens er skattefri for spilleren. Casinoet betaler en afgift direkte til staten, så du beholder hele din gevinst. Spiller du derimod på et casino uden licens i EU/EØS, kan gevinsterne være skattepligtige.
Minimumsbeløbet afhænger af betalingsmetoden og eventuelle kampagner, men ligger ofte omkring 100 kroner. Vil du have en velkomstbonus, kan der være et særskilt minimum for at udløse tilbuddet. Tjek derfor både kassen og bonusvilkårene.
Ja. Hjemmesiden er tilpasset mobil og tablet, så du kan spille spilleautomater, bordspil og live casino direkte i browseren. Langt de fleste spil fungerer lige så godt på en smartphone som på en computer.
Spilleautomater som Sweet Bonanza, Book of Dead, Starburst og Big Bass Bonanza er meget populære. Mange spillere prøver også de eksklusive spil med Tivoli-tema. I live casinoet er roulette, blackjack og game shows som Crazy Time blandt favoritterne.
Du kan sætte lavere indbetalingsgrænser, bruge tidspåmindelser eller lukke din konto midlertidigt i kontoindstillingerne. Vil du udelukke dig selv fra alle danske spillesider, kan du registrere dig i ROFUS med MitID. Har du brug for at tale med nogen, kan du ringe gratis og anonymt til StopSpillet på 70 22 28 25.